Gradnja z lesom: zakaj je les najbolj zdrava izbira materiala?
Gradnja z lesom: zakaj je les najbolj zdrava izbira materiala?
- admin
- 0 comments
- 699 views
Diši, pomirja, je vizualno privlačen, ves čas želimo biti v njegovi bližini, na nas pa ima same pozitivne učinke … Čeprav vam najprej na pamet pade boljša polovica, je v naših mislih v bistvu gradnja z lesom!
Les je tisti, za katerega se v vse večjem številu odločajo mnoge družine. Spomnimo se na številne prednosti, ki jih nudi gradnja z lesom:
Vpliv lesa na počutje
Poglejmo si določene dejavnike, ki jih že poznamo in nekatere druge, ki imajo, zavestno ali nezavedno, vpliv na naše počutje.
Ali ste vedeli, da ima les v sebi to moč, da ponoči daje, podnevi pa akumulira toploto? Ta moč ima tudi ime: naravna izolacija. Zaradi slednje je gradnja z lesom priporočljiva tudi v razmerah z vročim, ne le s hladnim podnebjem. Skrbi torej, da se v naši hiški počutimo prijetno, na kar ima seveda temperatura prostora precejšen vpliv.
Ni pa le toplotni, ampak tudi zvočni izolator: zvok, ki se odbija od lesa je mehkejši in vpliva na naša čutila drugače, kot v primeru drugih materialov (npr. betona ali jekla). Primeren je tudi za zvočne izolacije, ki so zahtevnejšega tipa.
Les ima funkcijo naravnega uravnavanja vlage, ki jo sprejema in oddaja. Uravnovešena vlaga v prostoru pa omogoča zdravo bivalno okolje.
Kaj imata skupnega gradnja z lesom in kemija?
Med njima je strog nadzor! Pri predelovalnih in obdelovalnih lesnih tehnologijah je tako, da zahtevajo uporabo lepil, barv, lakov in drugih dodatkov tako kot drugi materiali, vendar v precej manjši meri. Izboljšujejo namreč trajnost in vodoodpornost lesa. Gradnja z lesom torej potrebuje zaščitne pripravke, vendar je treba poudariti, da je njihova uporaba izvedena pod strogim nadzorom in vedno v skladu z ustreznimi evropskimi in nacionalnimi predpisi.
Ena kemikalija pa je za les še posebno značilna, in sicer formaldehid. Vendar brez strahu: ta enostavna organska kemikalija je prisotna v večini življenjskih oblik, celo v človeku. Oddaja jo les, zato imajo nekateri, ki znanja ne podkrepijo zadosti, zadržke.
Kaj meni Svetovna zdravstvena organizacija?
Naj navedemo nekaj dejstev: Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) priporoča omejitev koncentracije formaldehida v zraku zaprtih prostorov do največ 0,1 mg na kubični meter, študije pa potrjujejo, da raven v večini evropskih domov dosega komaj tretjino priporočene vrednosti.
Seveda omejitveno vrednost upošteva tudi gradnja z lesom, ki je v evropskih standardih neposredno povezana s priporočili WHO: izpusti so precej pod priporočili. Omejena raba formaldehida omogoča proizvodnjo lesnih izdelkov dobre kakovosti z nizkimi stroški.
Gradnja z lesom: katera so dejstva, ki so nas prepričala?
Če zaključimo: les je med gradbenimi materiali daleč najbolj ekološki, hkrati pa omogoča zdravo, prijetno bivanje v vašem moderno zasnovanem domu. Prednosti je torej ogromno, prav tako pa tudi družin in posameznikov, ki se zavedajo, da je gradnja z lesom korak v pravo smer.