ZGODOVINSKO PREIZKUŠENO

Skeletni način gradnje je eden najstarejših poznanih. Poznan je bil že v antiki, pospešeno se razvija od 20. stoletja, v zadnjih desetletjih pa doživlja razcvet.


Skeletni način gradnje je eden najstarejših, ki jih poznamo. Tradicionalna skeletna gradnja z masivnim lesom, ki vključuje strokovno izdelano nosilno konstrukcijo, sega v pozni srednji vek. V tistem času so tesarji in gradbeni strokovnjaki začeli iskati učinkovitejše načine uporabe lesa. Tako se je poleg preproste gradnje iz masivnih brun razvila lesena konstrukcija, sestavljena iz stebrov in diagonalnih nosilnih elementov.

Izgled skeletne hiše je sodoben, a še vedno tradicionalen, saj so pri gradnji še vedno ključnega pomena iste tesarske vezi kot nekoč (npr. čepi, utori in lastovičji repi).


TOPLINA NARAVNE KONSTRUKCIJE

Toplina doma, ki jo prinaša skeletna konstrukcija, je eden ključnih razlogov, zaradi katere se številni posamezniki odločijo za masivno skeletno hišo. Naši naročniki večkrat poudarjajo, da je energija v taki hiši boljša, saj leseni elementi ter površine v življenje vnašajo veliko miru in ravnovesja.

Les je naraven material, zato je še posebej v zadnjem času veliko študij raziskovalo pozitivne učinke, ki jih ima življenje v hiši iz lesa. Zaradi le-teh beležimo vse več odločitev za gradnjo iz lesa, pri kateri je skeletna konstrukcija temeljno izhodišče. Pogosto slišimo, da hiša diha, kar dejansko pomeni, da se v njej boljše počutimo, saj smo v ravnovesju z naravo, kar blagodejno vpliva na naše razpoloženje.

STABILNO IN PROŽNO

Skeletna konstrukcija za več varnosti in oblikovalsko svobodo

NOSILNOST IN FLEKSIBILNOST

Bistvena lastnost, ki skeletno gradnjo razlikuje od drugih načinov gradnje, je njeno srce: masivna skeletna konstrukcija. Leseni nosilci so močno stabilni in dobro prenašajo tudi zahtevnejše vremenske pogoje kot so neurja in potresni sunki.

Pri skeletni hiši stene nimajo nosilne funkcije, saj je skeletna konstrukcija (stebri in nosilci) statično neodvisna. Zato je proces gradnje bolj fleksibilen in omogoča spremembe arhitekture (npr. zasnove prostorov ali položaje okenskih odprtin) tudi med dejansko gradnjo, brez vpliva na statično varnost. Nosilci in stebri tako nosijo vertikalne obremenitve, zunanje in notranje stene pa zagotavljajo horizontalno stabilnost.

Skeletna konstrukcija se namreč ponaša z izjemno ugodnim razmerjem med nosilnostjo in lastno težo. Prevzame lahko:

velike statične obremenitve: teža ostrešja, stropa, talnih plošč, itd,
velike dinamične obremenitve: veter, sneg, potresi in podobno.


ARHITEKTURNA SVOBODA

Skeletna gradnja zaradi omogoča tudi veliko arhitekturne svobode. Ker so glavni nosilni elementi leseni stebri in prečni nosilci, je možno oblikovati raznolike tlorise brez številnih vmesnih nosilnih sten. To olajša:

odprto razporeditev prostorov,
ustvaritev velikih odprtin (panoramskih oken ali večjih steklenih površin),
načrtovanje galerij ter drugih sodobnih oblikovalskih rešitev.

Če kasneje želimo prilagoditi notranjo razporeditev (npr. spojiti dva prostora ali dodati novo sobo), je zaradi skeletnega sistema večja mera prilagodljivosti kot pri zidani gradnji.

UČINKOVITO

Skeletna gradnja je bolj učinkovita na skoraj vseh področjih

Pri gradnji skeletne hiše je veliko pozornosti namenjene kakovostni toplotni izolaciji hiše in energetski učinkovosti nasploh. Zato se taka hiša pogosto izkaže za dobro investicijo. Naravne lastnosti masivne lesene konstrukcije namreč pripomorejo, da je v hiši poleti prijetno hladno, pozimi pa hiša toploto zadržuje. Posledično se porabi bistveno manj energije za ogrevanje (ali ohlajanje) z dodatnimi ogrevalnimi (ali hladilnimi) sistemi.

UČINKOVITEJŠA GRADNJA

Zaradi nižje teže skeletne konstrukcije so tudi zahteve po masivnih, energijsko potratnih temeljih ter nosilnih stenah manjše kot pri klasični zidani ali betonski gradnji. To pomeni manj obremenitev pri sami gradnji (npr. pri transportu in manipulaciji z elementi), kar prihrani čas in (energijske) stroške. To pomeni tudi, da je skeletna gradnja zelo primerna za težje dostopna območja.

HITREJE IN BOLJ KAKOVOSTNO

Skeletna gradnja je tudi hitrejša od ostalih načinov gradnje, saj je skelet hiše lahko postavljen že v nekaj dneh. Razlog za to je predpriprava v sami proizvodnji, kjer se opravi večino dela. Hkrati je ta del gradnje neodvisen od vremenskih pogojev, kar dodatno vpliva na hitrost izvedbe. Dodatna prednost pa je tudi večja preciznost in kakovost končnega izdelka, saj je večina dela opravljenega v optimalnih in nadzorovanih pogojih.

PRIJAZNEJŠE DO OKOLJA

Ne le, da prebivanje v leseni hiši dobro vpliva na počutje, hkrati smo tudi mi do okolja prijazni in ekološko ozaveščeni. Skeletna hiša se kot prijazna do okolja izkaže v svojem celotnem življenjskem ciklu:

pri sami gradnji hiše;
tekom samega vzdrževanja;
ob končni odstranitvi objekta.

Tekom vseh teh procesov je okolje bistveno manj obremenjeno kot pri drugih načinih gradnje, saj se ves čas uporabljajo trajnostni in naravni materiali, ki so tudi biološko razgradljivi. Obenem pa tekom skeletne gradnje nastane tudi manj odpadnega materiala.

Toliko, kot da naša lesena hiša nam, damo mi nazaj naravi. Zato je lesna gradnja krasna pot do ustvaritve doma.